Game of Thrones – Dizi İncelemesi

Game of Thrones aslında Georger R. R. Martin‘in yazdığı ve hatta hala yazmaya devam ettiği Buz ve Ateşin Şarkısı adlı, 7 seri olması beklenen ve 5 tanesinin yayımlandığı bir kitap serisi.

Martin abimiz ilk kitabını 1996 yılında Taht Oyunları adıyla yayımlıyor ve şuan için son kitabı yani 5.kitabı da 2011 de Ejderhaların Dansı adıyla yayımladı. 6. kitap ise Kış Rüzgarları adıyla halen yazım aşamasında. Buradan anlıyoruz ki dizi ve kitap eş zamanlı olarak gidiyor ama etraftan duyduğum kadarıyla ciddi farklar var. Şahsen kitabı okumadım ama okumuş olsaydım bile bu farklar beni rahatsız etmezdi. Sonuçta 600 sayfalık kitabı 50 dakikalık bölümlerden oluşan bi sezona olduğu gibi yerleştirmek oldukça zor olur. Dizi güzel mi güzel ben ona bakarım.

Okumaya devam et

yasam-kürü

Yaşam Kürü (A Cure for Wellness) – Film İnceleme

Yaşam Kürü (A Cure for Wellness)

Hırslı genç bir yöneticiye şirketin CEO’su alma görevi verilir. Söz konusu CEO İsviçre Alpleri’nin ıssız bir bölgesinde yer alan, huzurlu ama gizemli bir sağlıklı yaşam merkezinde kalmaktadır. Ancak genç yönetici orada geçirdiği süre zarfında merkezin spasının mucizevi tedavilerinin pek de göründüğü gibi olmadığından şüphelenmeye başlar. Merkezin korkutucu sırlarını keşfetmeye başladığında ise akıl sağlığı tehlikeye girecektir. Sırları çözmeye çalışan genç adam kendini bir anda o merkezde tedavi amacıyla yatan hastalarla aynı hastalık teşhisine sahip bir halde bulur.

Gerilim ve gizem dolu bir film

Filmin başrolünü, İnanılmaz Örümcek Adam 2, Doğaüstü ve 2 gün önce vizyona girmiş olan Valerian ve Bin Gezegen İmparatorluğu’ndan tanıdığımız Dane DeHaan ve yönetmenliğini ise Karayip Korsanları’nın ilk üç filmden hatırlayacağımız Gore Verbinski üstlenmektedir. Ayrıca Gore Verbinski ‘nin Halka filmiyle meşhur olduğunu hatırlatmak isterim. Bu filmde neden bu kadar gerilim dolu sahneler olduğunu şimdi daha iyi anlıyoruz.

“Bir insan gerçekleri görmezden gelemez. Bir kez görme yetisine sahip olduktan sonra kendini isteyerek karanlığa mahkum edemez.”

Film etkileyici bir konuşmayla başlıyor. Yukarıda gördüğünüz cümle oradan alıntı ve aslında ana konuyu oluşturuyor. Öncelikle film işleniş tarzı yüzünden herkese hitap etmeyebilir. Oldukça yavaş ilerleyen bir yapısı var ve çoğu filmde olduğu gibi “neden şunu şöyle yapmadı ki?!” diyebileceğiniz bir iki sahneye sahip. Ama bu ufak tefek şeyleri görmezden geldiğinizde, bazı sahneleriyle sizi koltuğunuza gömecek, nefesinizi kesecek gerilim dolu sahneleriyle ve bitmek bilmeyen gizemleriyle sizi sürekli kafa yormaya itecek bir film. Bütün bunlara ek olarak, korku ve gerilim filmlerinin sadece “kan, vahşet, ölüm, jump-scare” gibi öğelerden ibaret olmadığını savunanlar için değerli bir yapım olduğu kesin.

Özetleyecek olursam;

Bir filmin, farklı insanlar üzerindeki farklı etkileri tartışılmaz. Kimi filmi dümdüz izler, kimi ise ana konuyu görür ve kendine ders çıkarır. Ama bazı filmler vardır ki başlangıcıyla, gelişmesiyle ve sonucuyla tek bir konuyu vurgular. Bu film de ne kadar fantastik ve gerilim dolu öğeler taşısada tek bir konuyu vurguluyor; bizi ve amaçlarımızı. Yukarıda verdiğim cümle filmin başında geçen bir konuşmadan alıntıdır. Filmi izledikten sonra ana konuyu birde siz düşünün.

Ayrıca bilgi olması amacıyla söylüyorum; filmin bazı sahneleri ufak tefek rahatsız edici şiddet ve cinsel öğeler içeriyor. Ailenizle falan izleyecekseniz aklınızda bulunsun. Hadi sağlıcakla kalın.

Tavsiye ediyorum. ✔

Puanım: 6/10

zack-hemsey

Geleceğin Hans Zimmer’ı – Kim bu Zack Hemsey?

*Başlamadan önce söyleyeyim, konuda geçen müziklerin üstüne youtube adreslerini yapıştırdım. Gördüğünüzde dinlemeden geçmeyin derim.

Zack Hemsey, kendini epik müzikler, film müzikleri ve fragman müzikleri alanlarında gösteren 83 doğumlu bir müzik sanatçısıdır.

İlk eseri Inception’ın son fragmanında yer alan Mind Heist adlı parçasıdır. Açıp dinlediğiniz zaman büyük ihtimal “Haaa şu şarkı, evet biliyorum” gibi bir tepki vermeniz kuvvetle muhtemel. Sadece Inception’ın fragman müziği olarak kalmayıp youtube’da onlarca, yüzlerce ve hatta belki binlerce film, oyun ve bilumum fragmana eşlik etmiştir. Ama durun, bu şarkı daha sonra dinleyeceklerinizin fragmanı. 😉

Okumaya devam et

ınterstellar-film

Interstellar – Film İncelemesi

Interstellar

Teknik bilgisi ve becerisi yüksek olan Cooper, geniş mısır tarlalarında çiftçilik yaparak geçinmektedir; amacı iki çocuğuna güvenli bir hayat sunmaktır. Onlarla yaşayan Büyükbaba Donald çocuklara göz kulak olurken, henüz 10 yaşındaki kızı Murph şaşırtıcı bir zekaya sahiptir. Geçmişte bıraktığı biliminsanı kariyerini özleyen Cooper’un karşısına bir gün beklenmedik bir teklif çıkar ve ailesinin, dahası insanlığın güvenliği için zorlu bir karar alması gerekir.

Şimdi siz diyeceksiniz “yıl 2017 olmuş, 2014 de çıkan filmin incelemesini yapıyorsun”.

Yaparım tabi! İzlediğimi hatırladığım filmlerden bir liste yapmıştım ve 250 filme ulaşmıştım. Hatırlamadığım filmleri falan da koyarsak şu zamana kadar bi 300-350 film izlemişimdir herhalde. Heh işte o 300 küsur filmi sildi attı bu 2014 yılında izlediğim film. Çok samimi söylüyorum, hayatımda izlediğim en muhteşem film. Gerek çekim teknikleri olsun, gerek oyunculuk olsun, gerek müzikleri olsun… Tam anlamıyla MUH-TE-ŞEM.

Okumaya devam et

13 Reasons Why – Dizi İncelemesi

Yaptığım ilk dizi incelemesine hoşgeldiniz! Başlamadan önce diziyi tanıyalım;

13 Reasons Why

Lise çağındaki bir gencin, bir gün okuldan eve döndüğünde odasında bulduğu gizemli bir kutudan çıkan kaseti dinlemesi üzerine yaşananları anlatıyor. Clay, kasette iki hafta önce intihar eden hoşlandığı kızın sesini duyunca, kayda kulak kesilir. Hannah ise kayıtta, hayatına son verme kararını almasının 13 sebebini anlatıyordur.

Fragmanı izledikten ve özeti okuduktan sonra gelelim geçen gün bitirdiğim bu dizi hakkındaki yorumuma;

Okumaya devam et