Riga’da Gezilmesi Gereken Yerler | Mezapark & Riga Zoo | Motor Museum | Open-Air Museum

Evet, Google’a Riga yazdığınız takdirde Turistlik yerlerin listesini görebilirsiniz. Ama bu yazıda onun gibi bir liste yerine daha çok benim beğendiğim ve gitmenizi tavsiye ettiğim yerleden bahseceğim.

Eğer merkezin her sokağını gezip tozunu attırdıysanız sıra müzelere ve doğa parklarına gelmiş demektir. İsterseniz öncelikle müzelerden başlayalım.

Riga Motor Museum

Eski tarz arabalara ilgi duyduğum için bunu ilk sıraya koydum. Riga merkezden 45 dakikalık uzaklıkta bulunuyor. Otobüsten indikten sonra da yaklaşık bir 500 metre yürümeniz gerekiyor. Müzeye giriş ücreti ise öğrenciler için 5 euro. Şahsen 5 euro’ya böyle bir araba müzesi gezmek bence müthiş bir olay. Fazla uzatmadan ve işin büyüsünü kaçırmadan şuraya bir iki tane fotoğraf bırakıyorum, gittiğinizde kendi gözlerinizle görüp büyülenirsiniz. 😉

Riga Motor Museum
Riga Motor Museum
Riga Motor Museum

Mezapark & Riga Zoo

Doğa parklarına ve hayvanat bahçelerine ilginiz varsa burası tam size göre. Ben eminim Riga’da kaldığınız süre boyunca buraya bir kaç kez daha uğrayacaksınız. Mezapark, içinde spor aletlerinin, çocuk parklarının, ilginç eserlerin bulunduğu uçsuz bucaksız bir doğa parkıdır. Ağaçların doğada ki bütün renklere sahip olduğu ve yere dökülen yaprakların adeta bir tablo gibi sanat eseri oluşturduğu bahar döneminde giderseniz ayrı zevk, heryerin bembeyaz olduğu kış döneminde giderseniz ayrı zevk alabileceğinizden emin olabilirsiniz. Az sonra da bırakacağım resimlerden ne demek istediğimi göreceksiniz. Bu arada halka açık bir arazidir, giriş ücreti yoktur.

Riga Zoo ise Mezapark’ın hemen yanında bulunan bir hayvanat bahçesi. Türkiye’de 1-2 defa hayvanat bahçesine gittim ama görmediğim bir çok hayvanı burada gördüm. Yağmurlu havada gittiğim için pek zevk alamadım ama yine de tatmin oldum. Tam hatırlamamakla birlikte bir sayı söylemem gerekiyorsa sanırım 30’dan fazla hayvan barındırıyor olabilir. Gidip görmekte fayda var. Giriş ücreti 5 euro diye hatırlıyorum.

Mezapark
Mezapark
Mezapark

Latvian Ethnographic Open Air Museum

Burası da aynı mezapark tarzı bir haftasonu gelip hem yürüyüş yapıp hem de Letonya’nın eski köy hayatlarının nasıl olduğu hakkında bilgiler alabileceğiniz güzel bir açık hava müzesi. Çok fazla laf kalabalığına gerek yok. Bir kaç fotoğraf koyup konuyu burada sonlandırıyorum.

Latvian Ethnographic Open Air Museum
Latvian Ethnographic Open Air Museum
Latvian Ethnographic Open Air Museum

Bir Cevap Yazın