Riga’da Yaşam | Ulaşım, Market, Eğlence

Riga’ya geldiğiniz anda sizi muhteşem tarihsel dokunuşlara sahip binalar, büyüleyici restorantlar, güzel, eğlenceli barlar ve eşi benzeri olmayan temiz, düzgün, rengarenk doğa bekliyor olacak. Kışı ayrı güzel, yazı ayrı güzel. Özellikle son bahar zamanı doğanın bütün renklere sahip olduğunu görünce şaşıracaksınız. Şahsen benim Türkiye’de de yaşadığım yer doğanın ortasında ama Letonya gibi bir ülke görmedim. Neyse çok uzatmadan konuya geçeyim.

Riga Uluslararası Havalimanı’ndan Merkeze Nasıl Gidilir

İki yol ile Riga’ya gidebilirsiniz. Birincisi otobüs, ikincisi taksi. Bir kaç arkadaşınızla birlikte geldiyseniz taksiyi seçmenizi tavsiye ederim. Merkeze, yaklaşık bi 10 13 euro civarında gidecektir. (Merak etmeyin taksiler oldukça ucuz, ilerleyen aşamalarda bahsedeceğim.) Otobüs ile gitmek isterseniz sürekli hiç durmayan otobüs seferleri var. İlk geldiğinizde otobüs kartınız olmadığı için sanırsam kişi başı 2 euro civarı bir ücret ödeyeceksiniz. Tecrübesiz olacağınız için otobüsü tavsiye etmiyorum.

 

Şehir İçi Ulaşım

Riga’da her güzergahta hiç durmadan sürekli, yani transit olarak çalışan otobüsler bulunmaktadır. Bu da ulaşımı oldukça kolaylaştırıyor.

Gittiğiniz herhangi bir durağın yanında o güzergahtan geçen her otobüs için bu tarz tabelalar bulunmaktadır. O otobüsün saç kaçta geleceği ve hangi duraklardan geçeceği hakkında bilgiler verir.

Otobüs ücret sistemi Türkiye’dekinden farksız. Bizde ki kent kartlar gibi bunlarda da etalon denilen kartlar var. Eğer kendinize ait bir etalon’unuz yoksa etrafta bulunan herhangi bir büfeden -ki genelde Narvesen adlı büfeler olacaktır- bir binişlik otobüs kartı alabiliyorsunuz. Yanlış hatırlamıyorsam 1.30 euro civarı. Bu şekilde çok maliyetli olduğu için etalon almanızı kesinlikle tavsiye ediyorum çünkü 5 euro civarı bir fiyata aylık 20 biniş yükletebiliyorsunuz. Yine yanlış hatırlamıyorsam 10-15 euro gibi bir fiyata da aylık sınırsız biniş hakkınız olabiliyor. Bunu ilk geldiğinizde yapmanızı tavsiye ediyorum çünkü çok fazla gezip tozmak isteyeceğinizden 20 biniş yetmeyecektir.

 

Etalon nasıl çıkartılır – Nasıl Kullanılır?

Öğrenci etalon çıkartmak için Letonya’da bulunan üniversitenizden bir kaç belge almanız gerekmektedir. O belgelerden birinde nereye gitmeniz gerektiği ve ne yapmanız gerektiği konusunda bilgiler olacaktır. Etalon’unuzu çıkarttıktan sonra bir kaç püf nokta var onları da söylemeden geçmeyeyim. Bindiğiniz araçlar trolleybus tarzında yani 3-4 kapılı araçlar olduğu için direk Türkiye’de ki otobüsler gibi şoförün yanından binerken basmıyorsunuz. Bu yüzden bazen bazı insanların bindikleri halde otobüs kartlarını kullanmadıklarını görebilirsiniz. Bu demek değil ki hiç kontrol yok. Bazen başka duraklardan iki tane görevli binip herkesin kartlarını basıp basmadığını kontrol ediyor. Yani risk alırım derseniz abartmamak şartıyla bazen kartınızı kullanmadan yolculuk yapabilirsiniz. Şöyle başka bir nokta daha var. Kartınızı bastığınız andan itibaren 1 saat içinde ki bir başka kullanımınız tamamen ücretsiz olacaktır. Yani kartınızda ki biniş sayısı azalmayacaktır.

 

Marketler – Market Fiyatları

Benim gördüğüm 3 farklı market var. Bunlardan birincisi Narvesan dediğimiz küçük büfe tarzı marketler. İkincisi bizim Villand Hotel’e yakınlığından dolayı sık sık kullandığımız Rimi market zincirleridir. Sanırım Rimi için Letonya’nın tek market zinciri diyebiliriz. Her yerde görebilirsiniz. Diğer marketlere göre oldukça lükstür ve bu sebeple doğal olarak ürünlerde biraz pahalıdır. Üçüncüsü ise DEPO diye bir market. Yine Villand Hotel’den yürüyerek gidelebilir. Kesinlikle ve kesinlikle genel bir alışveriş yapacaksanız DEPO’yu kullanmanızı tavsiye ediyorum çünkü Rimi’ye göre bazı ürünlerde çok fazla fiyat farkı var. Örneğin kaliteli bir sıvı yağ Rimi’de 2.60 euro iken, aynı yağ DEPO’da 1.80 euro.  70-80 cent çok fazla bir şey demeyin. Ne kadar önemli olduğunu oraya gidince anlayacaksınız.

Genel market fiyatlarından bahsedecek olursam;

  • Alkol fiyatları çok çok ucuz. Sudan ucuz diyoruz ya. Deyim değil, gerçekten ucuz.
  • Abur cubur fiyatları Türkiye’dekinden biraz daha fazla.
  • Bütün et ürünleri Türkiye’den yarı yarıya ucuz. Domuz eti konusunda endişe etmeyin. Ürünlerin üstünde anlamanız için neyden yapıldıysa onun resmi bulunmaktadır.
  • Meyve ve sebze fiyatları tamamen dönemine göre farklılık gösteriyor. Gerçi merkezde her hafta pazar kurulduğu için markette satılanın yarı fiyatına orada bulabilirsiniz.
Market bu şekilde oluyor. Resimde gördüğünüz hangarların içinde de pazar bulunmaktadır.

Riga’da Gece Hayatı – Eğlence

İşte öğretim hayatınız boyunca Riga’dan ayrılmak istemeyecek olmanızın sebeplerinden biri de bu başlık. İstisnasız bütün öğrenciler cuma gününden itibaren, daha doğrusu okulun tatil olduğu her günün gecesi kendini dışarıya atıyor. Öncelikle ortamlara alışmanız adına arkadaşlarınızla gidebileceğiniz son derece küçük, şirin French Bar adın da bir yer var. Buraya büyük ihtimal sadece 1 2 kez ortamlara ısınmak için gidersiniz ve daha sonra uğramazsınız. Daha sonra benim en çok sevdiğim en bayıldığım yer Rock Bar geliyor. Her haftasonunuzu burada geçirebileceğiniz kadar güzel ve eğlenceli. Üç kattan oluşuyor. En alt katında karaoke yapabileceğiniz ve bilardo tarzı masa oyunlarını oynayabileceğiniz odalar bulunuyor. Giriş katında ise sürekli DJ müzik çalıyor. Daha fazla günümüz şarkıları. İkinci katta ise yine DJ’in çıktığı bir sahne var ama aynı zamanda belli saatlerde Rock grupları sahneye çıkıyor. Bazen gerçekten sizi şaşırtacak düzeyde güzel gruplar çıkıyor. Şahsen ben ve bir çok arkadaşımın en çok keyif aldığı kat bu kat oluyor. Bu üç kat içinde arkadaşlarınızla oturup muhabbet edebileceğiniz konforlu koltuklar, sakin yerler de mevcut. Ufak tefek tavsiyeler de vereyim hazır yeri gelmişken; evden erkenden çıkmanıza gerek yok. Gece tam anlamıyla 02.00’dan sonra falan başlıyor. Gece 12’de gidip ısınmaya başlamanız sizin için en iyisi olacaktır. He bu arada herkesin oraya eğlence için geldiğini unutmayın.

french bar riga ile ilgili görsel sonucu
French Bar

Bu yazıyı da burada sonlandırıyorum. Eğer atladığım bir nokta veya sizin merak ettiğiniz bir şey varsa yorum kısmından sorabilirsiniz.

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın