Letonya’nın Başkenti Riga’da Erasmus | Erasmus ve Vize Aşamaları

 

 

Herkese Merhaba,

Öncelikle söylemem gereken, bu sitede bulabileceğiniz Letonya’da Erasmus ile ilgili bütün bilgiler tamamen kendi deneyimlerime aittir ve bütün yazılar Türkiye’ye döndükten sonra yazılmıştır.

Erasmus sınavı doğrultusunda seçebileceğim 3 tane ülke vardı. Bunlar; Polonya, Slovakya ve Letonya idi. Sınavlar bittikten ve puanlar hesaplandıktan sonra 13 kişi içinden 12. sıraya yerleştim. En baştan sırayla seçimler yapıldı ve bana doğal olarak Letonya kaldı. Yani anlayacağınız Letonya’yı ben seçmedim. Peki gittiğime pişman mıyım? Kesinlikle hayır. Bir şansım daha olsa seçebilecek olsam yine Letonya’yı seçerdim emin olabilirsiniz.

Erasmus Sınavı

Bir çok öğrencinin üniversiteye başladığı andan itibaren ya da öncesinden gelen, erasmus ile yurt dışına gitme hayali vardır. Sonuçta bu yaşlarda Avrupa’yı gezmeyi kim istemez ki? Erasmus sınavı iki aşamadan oluşuyor; yazılı ve sözlü. Yazılı sınavın bir baraj puanı vardır. Onu geçtiğiniz takdir de sözlü sınava girmeye hak kazanırsınız. (Her üniversitenin kendine ait Erasmus Yönetmeliği olduğunu sakın unutmayın. Buradaki bilgiler okuldan okula değişiklik gösterebilir.) İki sınavın puanı puanı toplanır ve ortalaması alınır. Daha sonra da dönem not ortalaması alınır. Yani bizim okul için %50 Dönem Notun+%50 Sınav Puanın şeklindeydi. Sizin okulda da bu tarz bir sistem varsa erasmus sınavını kazanmak için dikkat etmeniz gereken iki noktaya değineceğim. Bunlardan birincisi dönem ortalamanızı yüksek tutun! Eğer Erasmus Sınavı’ndan barajı geçebileceğinizi inanıyor ama tatmin edici bir puan alamayacağınıza inanıyorsanız ortalamınızı yüksek tutarak bir çok kişinin önüne sadece ortalama ile geçebilirsiniz. Diğeri ise ortalamanız kötüyse ve düzeltemediyseniz ciddi bir efor sarfederek sınavda tam puan yada tam puana yakın notlar almaya çalışın.

Sınavı Kazandıktan ve Seçimler Yapıldıktan Sonra


Bu aşamaya geçtiğinizde derin bir oh çekmişsinizdir herhalde. Tavsiyem hemen rahatlamayın çünkü bir çoğumuz için bu süreç ne yazık ki biraz sancılı olacak. Seçimler yapıldıktan sonra ders seçimleri ve kayıt için Learning Agreement ve Application Form adlı iki belge dolduracaksınız. Bu belgeler doldurulduktan sonra koordinatörünüz bunu karşı okula iletilecek ve karşı tarafın vize için gerekli olan kabul mektubunu bekleyeceksiniz. İşte sıkıntı olan kısım burası. Hangi okulun bunu hangi sürede göderebileceği hiç belli olmuyor o yüzden bu söylediğimi sadece Letonya için algılamayın. Letonya’da bulunan ve aralarında 130 metre fark olan iki okuldan biri çok düzgün bir tarihte gönderdi ama benim gittiğim okul ise okullar açıldıktan 15 gün sonra gönderdiler. Yani sakın ama sakın ümidinizi yitirmeyin! 😉

Vize aşamasından önce Pasaport çıkardığınızı varsayıyorum. Zor bir aşama değil, 94 lira gibi bir ücret ödeyip bulunduğunuz herhangi bir şehirden alabiliyorsunuz.

Vize Aşaması

Bundan önceki aşama çok düzgün ilerlediyse ve kabul mektubu geldiyse bu aşama hakkında endişelenmenize gerek yok. Burada bir önemli nokta daha var; gitmeniz gereken Letonya Büyükelçiliği Ankara’dadır. İstanbul’da da olduğu için bu bilgiyi vermek istedim. İstanbul’da ki özel olduğu için sizden ücret istiyor. Ankara’da hiçbir ücret ödemeden vize alabilirsiniz. Buradan vize almak için gerekli olan belgeleri görebilirsiniz. Bunların dışında konsolosluğa vize almak için gittiğinizde endişelenmeyin. Diğer ülke konsoloslukları gibi bir sorgu falan olmuyor. Bütün belgeleriniz tamsa ve bir yanlışlık yoksa 5 dakika içinde girdiğiniz gibi çıkarsınız. Daha sonrasında 1 hafta gibi bir süre içinde vize çıkıyor ama tabi bu yoğunluğa göre değişebilir. Güvenlik için vize size kargolatılmıyor, gidip kendiniz almanız gerekiyor. Ya da vize başvuru sırasında Ankara’da bulunan bir arkadaşınızın adını onun alması için verebilirsiniz.

Umarım yardımcı olabilmişimdir. Riga’da nerede kalacağınızı düşünüyorsanız Riga’da Öğrenci Evi; Villand Hotel adlı yazımı inceleyebilir ve Riga’nın şehir içi ulaşımı, market fiyatları ve gece hayatı hakkında bilgileri de şu konudan alabilirsiniz; Riga’da Yaşam | Ulaşım, Market, Eğlence

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın