13 Reasons Why – Dizi İncelemesi

Yaptığım ilk dizi incelemesine hoşgeldiniz! Başlamadan önce diziyi tanıyalım;

13 Reasons Why

Lise çağındaki bir gencin, bir gün okuldan eve döndüğünde odasında bulduğu gizemli bir kutudan çıkan kaseti dinlemesi üzerine yaşananları anlatıyor. Clay, kasette iki hafta önce intihar eden hoşlandığı kızın sesini duyunca, kayda kulak kesilir. Hannah ise kayıtta, hayatına son verme kararını almasının 13 sebebini anlatıyordur.

Fragmanı izledikten ve özeti okuduktan sonra gelelim geçen gün bitirdiğim bu dizi hakkındaki yorumuma;

Defalarca kez arkadaşlarımdan gelen tavsiyeler üzerine başladığım, ilk bölümüyle hem konu açısından hem de anlatış açısından beni büyüleyen bu dizinin, ilerleyen bölümlerde aslında hiçte öyle olmadığını anladım. 1.Bölümünden itibaren, bir sonraki bölümü değilde direk final bölümünü merak ettiren bir yapıya sahip. Herneyse. 1-2-3. bölüm derken izlediğim bu dizinin ortalarına geldiğimde sıkılmaya başladığımı farkettim. Hatta daha ilerleyen bölümlerde bazı kısımları es geçtiğimi hatırlıyorum. Ama ne yapayım yani o kadar sıkıcı ve sinir bozucu olmaya başlıyor ki artık “madem izlemeye başladım bari finalini göreyim” mantığıyla izlemeye devam ediyorsunuz.

Aşağılamak gibi olmasın ama Türk dizilerinde dalga geçtiğimiz olayların aynısı bu dizide var. İki kişi birbirini sever, hoşlanır ama iki taraftanda bir adım gelmez ve bir süre sonra bu durum izleyiciler için sinir bozucu olmaya başlar vs. Ama şu konuda da hakkını vermem lazım, duyguyu çok güzel geçiriyor. Bütün dizi boyunca baş karakterlerimiz Hannah ve Clay’in yaşadığı her şeyi bende yaşadım sanki. Sonuca gelirsek; bu diziyi izledim mi? izledim, bitirdim mi? bitirdim, beğendim mi? ehhh işte, beğendim dersem beğendiğim diğer dizilere ayıp olur.

Tavsiye ediyor muyum? Başka bir alternatifiniz yoksa buyrun izleyin efenim.

Puanım: 5/10

 

Bir Cevap Yazın